سیستم پیرولیز

Pyrolisis System


 

امروزه در جهان صنعتی، ضایعات ناشی از تولیدات صنایع نفت، گاز و پتروشیمی مانند لجن های نفتی، لاستیک های فرسوده ،ضایعات پلاستیکی و ... . حجم بسیار زیادی از زباله های تولید بشر را شامل می شوند.

بازیافت این مواد از طریق فرآیند پیرولیز، با توجه به نوع خوراک، منجر به تولید محصولاتی از قبیل هیدروکربن های سبک و سنگین، کربن بلاک، گاز و ... شده و همچنین استفاده از این فرآیند کمک شایانی به کاهش اثرات مخرب زیست محیطی در اثر به جا ماندن این زباله های پایدار می کند.

شرکت فلاتِک با طراحی سیستم فاقد پیچیدگی های فنی و در عین حال با راندمانی مشابه سیستم های روز دنیا، موفق به استحصال سوخت و تولید سایر محصولات با ارزش از ضایعات نفتی، مواد پلاستیکی و تایر های ضایعاتی و حتی زباله های آلی شده است.

 


 

شرح فرایند:

پیرولیز لاستیک، روغن سوخته، لجن نفتی

فرایند پیرولیز لاستیک، پلاستیک، انواع ضایعات پلیمری و یا انواع پسماند و پسابهای هیدروکربنی جهت تولید پیرو اویل، کربن بلک و سایر محصولات فرعی، فرایندی ۲۴ ساعته می باشد.  مواد به داخل رآکتور بارگیری شده و حرارت اولیه از طریق چوب یا سوخت بریکت، زغال سنگ یا گاز، تحت شرایط کنترل شده ای از دما و فشار به رآکتور اعمال شده و دیواره راکتور گرم می شوند.

مواد پلیمری در رآکتور نرم شده و پس از آن پلیمرها به طور مداوم به مولکول های کوچک تر تجزیه می شوند.  مولکول های کوچکتر در اثر تجزیه گرمایی و بدون حضور اکسیژن تبخیر شده و به صورت بخار از راکتور خارج می شوند.

 

خط پیرولیز شرکت فلاتِک به سفارش شرکت DEKONTA (عربستان سعودی)

 

 

بخار و گازهای تولید شده به مخزن جداسازی گاز – بخار جریان می یابند. بخار از کندانسور عبور کرده و در این واحد، بخار کندانس شده و به نفت پیرو Pyro Oil تبدیل می شود. مولکول های کوچکتر به حالت گاز باقی مانده و در مرحله بعدی فرایند به عنوان سوخت سوزانده می شوند. این گاز Pyro-gas می باشد و تولید آن از ۲ تا ۳ ساعت پس از شروع فرآیند آغاز می شود.

روغن پیرولیز تولید شده، در تانک ذخیره جمع آوری شده و می توان از طریق پالایش مجدد، از این محصول گازوئیل تولید نمود.

در فرآیند پیرولیز مواد آلی نظیر ضایعات چوب، محصولی بنام کربن فعال تولید می شود. این مواد (Carbon Active) ارزشمند بوده و به عنوان ماده اصلی در سیستم های فیلتراسیون صنعتی (جهت تصفیه، از بین بردن بو و دود و …) استفاده گسترده ای دارند.

پس از هر مرحله پیرولیز، راکتور بوسیله جریان هوا خنک شده و سپس کربن باقی مانده در درون آن به طور مستقیم به مخزن مخصوص نگهداری تخلیه می شود.

با توجه به استفاده از کنترلر PLC و هوشمندسازی فرآیند، می توان در مصرف گاز طبیعی تا ۲۰۰ متر مکعب صرفه جویی نمود.

 


 

محصولات نهایی:

میزان روغن پیرولیز تولید شده برای مواد اولیه مختلف عبارتست از:

پسماند و پسابهای نفتی: ۶۰% تا ۸۵%

لاستیک: بیش از ۶۵%

پلاستیک ها : ۳۶% تا ۴۲%

 

 

محصول اصلی پلنت پیرولیز، پیرو اویل یا روغن پیرولیز نام دارد . این محصول در بسیاری از صنایع به عنوان سوخت مورد استفاده قرار می گیرد. از دیگر محصولات فرآیند می توان به موارد ذیل اشاره نمود.:

  • گازوئیل سبک (LDO Light Diesel Oil)
  • نفت معمولی (Normal Oil)
  • نفت سنگین (Heavy Oil)

 

در حال حاضر تقاضای زیادی برای سوخت های نفتی در بازار وجود دارد، زیرا صنایع مختلف و پرمصرف برای مقاصد مختلف نیاز به سوختهای ارزانتر دارند.

 


 

کابردهای پیرو اویل (Pyro Oil) :

  • صنایع فولاد
  • صنایع غلتکی فلزات
  • صنایع شیمیایی
  • بویلرها
  • کوره ها
  • تولید قطعات مختلف با استفاده از روشهای  Forging and die-casting

 

 

پیروگاز تا ۵ درصد (Pyro Gas) :

جزء اصلی این گاز متان می باشد.  به همین دلیل قابلیت کندانس و ذخیره سازی ندارد. از این گاز می توان به عنوان سوخت کمکی جهت تامین حرارت مورد نیاز پروسه و یا سایر مصارف گرمایی استفاده نمود.

 

دستگاه پیرولیز فلاتِک جهت بازیافت انواع ضایعات لاستیک مستعمل، ضایعات پلاستیک و لاستیک، لجن نفتی، خاکهای آلوده به مواد هیدروکربنی و نفتی، سایر مشتقات نفتی

 

دستگاه پیرولیز فلاتِک، به منظور ساده سازی فرآیند و بالابردن راندمان