پیرولیز لجن نفتی و گل حفاری

Pyrolysis of Petroleum Sludge


 

پیرولیز لجن نفتی و گل حفاری (Pyrolysis of Petroleum Sludge)، جهت تولید پیرو اویل، کربن بلک و سایر محصولات فرعی، فرایندی ۲۴ ساعته می باشد.

مواد پلیمری در رآکتور نرم شده و پس از آن پلیمرها به طور مداوم به مولکول های کوچک تر تجزیه می شوند.  مولکول های کوچکتر در اثر تجزیه گرمایی و بدون حضور اکسیژن تبخیر شده و به صورت بخار از راکتور خارج می شوند.

 

خط پیوسته پیرولیز لجن نفتی

 

 

بخار و گازهای تولید شده به مخزن جداسازی گاز – بخار جریان می یابند. بخار از کندانسور عبور کرده و در این واحد، بخار کندانس شده و به نفت پیرو Pyro Oil تبدیل می شود. مولکول های کوچکتر به حالت گاز باقی مانده و در مرحله بعدی فرایند به عنوان سوخت سوزانده می شوند. این گاز Pyro-gas می باشد و تولید آن از ۲ تا ۳ ساعت پس از شروع فرآیند آغاز می شود.

روغن پیرولیز تولید شده، در تانک ذخیره جمع آوری شده و می توان از طریق پالایش مجدد، از این محصول گازوئیل تولید نمود.

 


 

سایر محصولات


 

کربن بلک:

ماده‌ای سیاه و پودری است که از جامدات کربنی تولید می‌شود. این ماده بسیار سیاه و دودی است و به عنوان یک پیگمنت طبیعی یا افزودنی به محصولات مختلف مانند لاستیک، مواد پلاستیکی، مواد رنگی، مواد انکاپسوله‌کننده (کپسوله‌سازی دارویی)، و محصولات دیگر اضافه می‌شود.

ویژگی‌های مهم کربن بلک عبارتند از:

 1. رنگ دهی: یکی از کاربردهای اصلی کربن بلک در صنعت رنگ‌سازی است. این ماده به عنوان یک پیگمنت سیاه برای رنگ‌ها و محصولات رنگی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 2. اصطکاک و سایش: کربن بلک به عنوان یک ماده تقویت‌کننده در تولید لاستیک استفاده می‌شود. افزودن کربن بلک به لاستیک به بهبود ویژگی‌های مکانیکی مانند مقاومت در برابر اصطکاک و سایش کمک می‌کند.
 3. مواد پلاستیکی: کربن بلک به عنوان یک ماده تقویت‌کننده و پیگمنت در تولید مواد پلاستیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده می‌تواند مقاومت مکانیکی و زیبایی محصولات پلاستیکی را بهبود بخشد.
 4. پیشرانه‌سازی مواد انکاپسوله‌کننده: در صنایع داروسازی و مواد غذایی، کربن بلک به عنوان یک پیشرانه برای انکاپسوله‌کردن داروها و مواد غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد تا آنها را در داخل کپسول‌ها یا میکروکپسول‌ها محافظت کند.
 5. مواد نانوتکنولوژی: نانوکربن بلک نسخه نانومتری از کربن بلک است و در تحقیقات نانوتکنولوژی و ایجاد مواد نانوساختار به کار می‌رود.

کربن بلک به عنوان یک ماده چندمنظوره در صنایع مختلف استفاده می‌شود و به دلیل ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی مناسب خود، در تولید محصولات متنوعی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پس از هر مرحله پیرولیز، راکتور بوسیله جریان هوا خنک شده و سپس کربن باقی مانده در درون آن به طور مستقیم به مخزن مخصوص نگهداری تخلیه می شود.

با توجه به استفاده از کنترلر PLC و هوشمندسازی فرآیند، می توان در مصرف گاز طبیعی تا ۲۰۰ متر مکعب صرفه جویی نمود.

 


 

محصولات نهایی:

روغن پیرولیز قابل استحصال از پسماند های مختلف به شرح زیر است:

پسماند و پسابهای نفتی : ۶۰% تا ۸۵%

لاستیک : بیش از ۶۵%

پلاستیک ها : ۳۶% تا ۴۲%


 

محصول اصلی پلنت پیرولیز، پیرو اویل یا روغن پیرولیز نام دارد . این محصول در بسیاری از صنایع به عنوان سوخت مورد استفاده قرار می گیرد. از دیگر محصولات فرآیند می توان به موارد ذیل اشاره نمود.:

 • گازوئیل سبک (LDO Light Diesel Oil)
 • نفت معمولی (Normal Oil)
 • نفت سنگین (Heavy Oil)

در حال حاضر تقاضای زیادی برای سوخت های نفتی در بازار وجود دارد، زیرا صنایع مختلف و پرمصرف برای مقاصد مختلف نیاز به سوختهای ارزانتر دارند.


 

کابردهای پیرو اویل (Pyro Oil) :

 • صنایع فولاد
 • صنایع غلتکی فلزات
 • صنایع شیمیایی
 • بویلرها
 • کوره ها
 • تولید قطعات مختلف با استفاده از روشهای  Forging and die-casting


 

پیروگاز تا ۵ درصد (Pyro Gas) :

جزء اصلی این گاز متان می باشد.  به همین دلیل قابلیت کندانس و ذخیره سازی ندارد. از این گاز می توان به عنوان سوخت کمکی جهت تامین حرارت مورد نیاز پروسه و یا سایر مصارف گرمایی استفاده نمود.


 

پیرولیز لجن نفتی و گل حفاری (Pyrolysis of Petroleum Sludge)

 


 

دستگاه پیرولیز فلاتِک، به منظور ساده سازی فرآیند و بالابردن راندمان

https://aparat.com/v/qN0uo