پاکسازی حرارتی – رسوب زدایی مبدل حرارتی

Thermal Cleaning


 

یکی از مدرنترین روشهای رسوب زدایی/تمیزکاری قطعات و تجهیزات بزرگ و پیچیده در صنایع مختلف، تمیز کردن حرارتی یا Thermal Cleaning می باشد. از این روش بیشتر برای رسوب زدایی و تمیزکاری قطعاتی که در معرض رسوب و عوامل خورنده قرار دارند استفاده می شود. با استفاده از این روش می توان تجهیزات بزرگ، حساس و پیچیده را بدون نیاز به هیچ گونه عملیات مکانیکال یا شیمیایی و به صورت کامل پاکسازی نمود. با توجه به بومی سازی دستگاههای Thermal Cleaning یا تمیزکاری حرارتی توسط شرکت فلاتِک، پاکسازی انواع تجهیزات و قطعات صنعتی با استفاده از روش پاکسازی حرارتی میسر می باشد.


 

پاکسازی حرارتی / رسوب زدایی مبدل حرارتی / قطعات صنعتی | Thermal Cleaning 

پاکسازی حرارتی (Thermal Cleaning) یک فرآیند است که برای حذف رسوبات و ترکیبات آلی و غیرآلی از سطح مواد مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این فرآیند، با استفاده از حرارت، رسوبات محلول شده و جدا می‌شوند، به طوری که سطح مورد نظر پاک و تمیز می‌شود.

در فرآیند رسوب زدایی حرارتی، ماده مورد نظر که شامل رسوبات است، به یک واحد گرمایی مناسب منتقل می‌شود. سپس با اعمال حرارت و کنترل دما، رسوبات مورد نظر با تبخیر و جدا شدن از سطح جدا می‌شوند. این روش برای حذف رسوبات معدنی، روغنی، قیری، رنگ‌ها، رزین‌ها و ترکیبات آلی و غیرآلی دیگر استفاده می‌شود.

رسوب زدایی حرارتی یک روش مؤثر در تمیز کردن و بهبود سطح مواد مختلف است. این فرآیند به عنوان یک روش پاکسازی و بازیافت مورد استفاده قرار می‌گیرد و در صنایع مختلف از جمله نفت و گاز، شیمیایی، خودروسازی و فلزات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 


 

رسوب زدایی مبدل حرارتی

رسوب زدایی مبدل حرارتی فرآیندی است که در طی آن رسوبات و آلودگی‌های موجود در مبدل حرارتی از بین می‌روند. این رسوبات و آلودگی‌ها می‌توانند از نمک‌ها، رسوبات کلسیم و منیزیم، روغن‌ها و دیگر مواد جامد و مایع تشکیل شوند. رسوب زدایی مبدل حرارتی از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا رسوبات می‌توانند باعث کاهش کارایی و کاهش جریان گرما در مبدل حرارتی شوند.

پاکسازی حرارتی مبدل حرارتی (Thermal Cleaning of Heat Exchangers) یک فرآیند است که در آن از حرارت برای حذف رسوبات، آلاینده‌ها و تراکمات از مبدل حرارتی استفاده می‌شود. در این فرآیند، مبدل حرارتی با استفاده از حرارت بالا یا حرارت ترکیبی، که ممکن است به همراه مواد شیمیایی، گرمایش داده می‌شود.

در ابتدا، مبدل حرارتی از سیستم جدا می‌شود و به یک واحد پاکسازی حرارتی منتقل می‌شود. سپس مبدل حرارتی در دماهای بالا (معمولاً در کوره های مخصوص) گرما داده می‌شود. این حرارت بالا باعث ایجاد تغییرات در رسوبات، آلاینده‌ها و تراکمات روی سطح مبدل حرارتی می‌شود و باعث جدا شدن آنها می‌شود. سپس با استفاده از روش‌های مکانیکی مانند شستشو با آب، برس‌زدایی و خراش‌زدایی، رسوبات و آلاینده‌ها نیز حذف می‌شوند.

رسوب زدایی مبدل حرارتی با روش پاکسازی حرارتی می‌تواند بهبود قابل توجهی در عملکرد و راندمان مبدل حرارتی به همراه داشته باشد. این فرآیند به عنوان یک روش مؤثر برای حذف رسوبات و تراکمات مقاوم استفاده می‌شود و بهبود عملکرد و عمر مفید مبدل حرارتی را فراهم می‌کند.

 

بهترین جایگزین برای روشهای متداول

برای رسوب زدایی مبدل حرارتی، می‌توان از روش‌های مختلف استفاده کرد. یکی از روش‌های معمول، استفاده از اسیدها و بازها به عنوان عوامل شیمیایی است که می‌توانند رسوبات را حل کنند. علاوه بر این، استفاده از روش‌های مکانیکی مانند تکان دادن و شستشوی مکانیکی نیز می‌تواند به رسوب زدایی کمک کند. بدیهی است، استفاده از این روش باعث تولید میزان زیادی پساب خواهد شد.

 

اهمیت رسوب زدایی مبدل حرارتی در حفظ و بهبود کارایی سیستم‌های حرارتی بزرگ و صنعتی بسیار مهم است. بدون رسوب زدایی مناسب، ممکن است عملکرد مبدل حرارتی تحت تأثیر قرار گیرد و نیاز به تعمیرات و نگهداری مکرر داشته باشد.

 

یکی از مدرنترین روشهای رسوب زدایی مبدل حرارتی/تمیزکاری قطعات و تجهیزات بزرگ و پیچیده در صنایع مختلف، تمیز کردن حرارتی یا Thermal Cleaning می باشد. از این روش بیشتر برای رسوب زدایی مبدل حرارتی و تمیزکاری قطعاتی که در معرض رسوب و عوامل خورنده قرار دارند استفاده می شود.

با استفاده از این روش می توان تجهیزات بزرگ، حساس و پیچیده را بدون نیاز به هیچ گونه عملیات مکانیکال یا شیمیایی و به صورت کامل تمیز نمود.

 

انیمیشن پاکسازی حرارتی https://aparat.com/v/6xjFP

 

تمیزکاری حرارتی | رسوب زدایی مبدل های حرارتی

 

 

رسوب زدایی مبدل حرارتی با روش پاکسازی حرارتی 

 

 

با توجه به بومی سازی صنعت Thermal Cleaning یا تمیزکاری حرارتی، پاکسازی انواع تجهیزات و قطعات صنعتی با استفاده از روش پاکسازی حرارتی میسر می باشد.

 


 

بهترین و موثرترین روش رسوب زدایی مبدل حرارتی با  استفاده از روش پاکسازی حرارتی

 

جدیدترین روشهای رسوب زدایی، رفع کامل رسوبات بدون تخریب وایرادات مکانیکی

 

 

یک روش کاملا منحصربفرد جهت رسوب زادیی

پاکسازی حرارتی، تمیز کاری تمام نقاط و گوشه های قطعات پیچیده و رسوب زدایی مبدل حرارتی را امکان پذیر می سازد. با استفاده از روش پاکسازی حرارتی از هرگونه آسیب فیزیکی به مبدل های حرارتی جلوگیری می شود. به کمک تنظیم گرما و سطح اکسیژن توسط نرم افزار فلاتِک، فرآیند پاکسازی بسیار کامل و بدون نقص بوده و حتی در گوشه ها و نقاط غیر قابل دسترس نیز هیچ آلودگی به جا نخواهد ماند.

مزایای اصلی این روش عبارتند از: عملکرد بهینه، مصرف انرژی کمتر و افزایش طول عمر به میزان قابل توجه.

 

سایر مزایای این روش عبارتند از:

پاکسازی کامل و با کیفیت (تا صد در صد) حتی در قسمتهای داخلی

سطح عملکرد شبیه به دستگاه جدید

بدون هرگونه ساییدگی و زبری در اثر پاکسازی

مدت زمان ثابت جهت پاکسازی

هزینه های پاکسازی ثابت و مختصر

امکان پاکسازی متریالهای ضد زنگ

کاهش تولید پساب تا ۹۵%

کاهش قابل توجه مصرف انرژی

افزایش قابل توجه طور عمر عملیاتی تجهیزات

بدون هیچگونه پسماند

 

 

جهت دریافت اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.