تولید بیوگاز از باگاس

Bio-gas from Beetroot bagasse


 

تولید بیوگاز از باگاس

 

“باگاس تفاله‌ای است که پس از استخراج شکر از نیشکر”

در بیشتر کارخانه های قند نیشکری در سطح جهان، کوره های بخار را که به عنوان منبع اصلی تولید نیروی محرکه برای توربین های برق و مصارف کارخانه می باشند به صورتی طراحی می کنند که از انواع سوخت ها مانند باگاس، سوخت مایع و گاز استفاده کند. در کارخانه هایی که در ایران ساخته شده اند نیز طراحی به این صورت انجام شده است. البته همیشه سعی میشود از نفت به عنوان سوخت استفاده شود ولی در مواقعی که به هر دلیل استفاده از نفت دچار مشکل شود از باگاس استفاده میشود. میزان تولید حرارت باگاس معادل ۲۰۰۰ کیلوکالری به ازای هر کیلوگرم باگاس است.

همان طور که می توان از باگاس به عنوان منبع گرمایی برای تولید بخار و الکتریسیته برای استفاده در محل کارخانه به کار برده میشود، مقادیر زیادی باگاس که در فرآوری نیشکر تولید میشود این امکان را می دهد که برق مازاد تولیدی فروخته شود. برای یک کارخانه نیشکر این امکان وجود دارد که به ازای فرآوری هر تن نیشکر ۶۰ کیلووات برق تولید نماید. در برخی موارد این برق مازاد میتواند سهم قابل توجهی در تأمین نیازهای ملی برق به خصوص در کشورهای کوچکی که صنعت نیشکر قدرتمندی دارند داشته باشد.

  • تولید بیوگاز/متان: تخمیر بی هوازی باکتری ها در مخزن (بر روی مواد غنی از سلولز) تولید بیوگاز ، یک مخلوط ۳۵ به ۲۶ متان و دی اکسید کربن می‏کند.

از نظر تئوری ۱ کیلوگرم سلولز میتواند ۴۵۰ لیتر متان تولید کند.

  • گاز تولید کننده: این گاز از سوزاندن سوخت جامد در هوا و بخار (در کوره) برای ایجاد مخلوطی از گازهای سوخته و نسوخته به دست می آید. بنابراین این عمل بر روی باگاس گاز تولید کننده با ترکیبی شامل ۱۱% دی اکسید کربن، ۱۷% مونوکسید کربن، ۶% متان، ۶% هیدروژن و ۶۰% نیتروژن و نیز ارزش گرمایی معادل ۸۷۶۰Kj/Kg تولید میکند. استفاده از این گاز به عنوان سوخت موتورهای گازی یک تکنولوژی جدید و با صرفه اقتصادی بالا می باشد.


 

 

شرکت گسترش و انتقال انرژی فلات طراح و سازنده انواع هاضم برای تولید انرژی از پسماند، با رویکردی نو نسبت به استفاده کارخانجات قند از این پسماند با ارزش، اقدام به طراحی هاضم های متناسب در ظرفیتهای مختلف نموده است. امید است با بومی سازی این صنعت گام دیگری در استفاده هر چه بهتر از پسماند حاصل از زندگی ماشینی و کاهش آلودگی هوای کشور برداشته شود.

ارایه طرح های اقتصادی به کارخانجات قند و شکر به عنوان مرحله اول قرارداد و شروع عملیات اجرایی همزمان با انجام کلیه تشریفات اداری با وزارت نیرو جهت خرید تضمینی برق توسط این سازمان به انجام می رسد.