بازیافت لاستیکهای فرسوده

Scrap Tire Recycling Line


 

شرکت فلاتک طراح و سازنده خطوط مدرن خردکنی، تولید گرانول و پودر از لاستیک های فرسوده با تکیه بر تکنولوژی روز، از توانایی لازم برای طراحی و ساخت این دستگاهها در ظرفیت های مختلف برخوردار می باشد.

تجهیزات تولید شده مطابق استانداردهای جهانی و با استفاده از برترین برندهای موجود به مشتری تحویل می گردد. این خطوط به صورت تمام اتوماتیک عرضه شده و از محصولات تولیدی می توان جهت فرآیند پیرولیز بهره جست.

مزایا و ویژگی ها:

 • قیمت بهینه
 • استفاده از حداقل نیروی انسانی
 • مصرف پایین انرژی
 • زیر ساختهای فنی مورد نیاز در حداقل ابعاد و عدم نیاز به فضای کارگاهی وسیع
 • تولید پاک محصولات بدون تولید گازهای آلاینده در طول فرآیند تولید

 


 

خط بازیافت لاستیک

خط بازیافت لاستیک با تکنولوژی های متنوعی در اختیار می باشد. امروزه با افزایش جمعیت شهرها و وسایل حمل و نقل، لاستیک های فرسوده وسایل نقلیه به یکی از بزرگترین دغدغه های مدیریت پسماند شهرهای بزرگ تبدیل شده است.

بازیافت لاستیک فرایندی است که طی آن تایرهای خودرو که دیگر فرسوده قلمداد می‌شوند و یا به دلیل پارگی و خرابی غیر قابل تعمیر دیگر برای استفاده مناسب نیستند بازیافت می‌شوند. این تایرها در زمرهٔ بزرگترین ضایعات محسوب مشوند که بسیار مشکل آفرین می‌باشد.بازیافت تایرهای فرسوده نه تنها آثار مخرب زیست محیطی ندارد بلکه بسیار کارآمد و باعث ایجاد اشتغال و صرفه جویی در مواد خام اولیه شده که در نهایت رشد صنعتی و اقتصادی را به دنبال خواهد داشت.. تخمین زده می‌شود که ۲۵۹ میلیون تایر هر ساله به دور ریخته می‌شود. (این تخمین طی سالهای ۱۹۸۰ تا ۱۹۹۰) زده شده است.

 


 

موارد کاربرد و محصولات

هرچند تایرها بیشتر سوزانده می‌شوند تا اینکه بازیافت شوند تلاش‌های زیادی برای ارزش گذاری برای بازیافت انجام شده است. تایرها را می‌توان به محصولات مختلفی بازیافت نمود. از آن جمله می‌توان به آسفالت گرم اشاره کرد که در آن تکه‌های لاستیک با عنوان crumb rubber به آسفالت اضافه می‌شوند. این کار باعث بهبود خواص آسفالت شده و آن را به آسفالت پلیمری تبدیل می‌کند. با این کار آسفالت دوام بیشتری یافته و زود ترک نمی‌خورد. همچنین از لاستیک بازیافتی در سیمان بتن‌های پرتلند نیز استفاده می‌کنند. از طرفی از تایرهای فرسوده می‌توان در ساخت تایرهای جدید استفاده کرد.

خط خردایش لاستیک های فرسوده

 

 


 

محصولات بازیافت

محصولات بازیافتی تایر بسته به بازیافت مکانیکی یا شیمیایی متفاوت هستند ولی به صورت کلی به محصولات زیر می‌توان اشاره کرد:
 

 1. گرانول لاستیک
 2. پودر لاستیک
   
 3. فلز بازیافتی
   
 4. لاستیک احیاء شده یا reclaimed rubber
   
 5. آسفالت و قیر پلیمری
   
 6. سوخت گازوئیلی
   
 7. باتری خودرو

 پیرولیز تایر

پیرولیز تایر به فرایندی گفته می‌شود که لاستیک‌های خرد شدهٔ تایر طی فرایندی گرماگیر در خلاء تسعيد و سپس بخار هیدرو کربنی حاصله در کندانسورها تقطیر شده و به روغن پيروليز که عمدهٔ آن سوخت گازوئیلی می‌باشد تبدیل می‌شوند.

پلان طراحی کارخانه بازیافت شیمیایی به روش پیرولیز

 

گروه مهندسی انرژی فلات با توجه به لزوم حذف لاستیک های فرسوده از محیط زیست به عنوان مواد غیر قابل تجزیه و بازیافت لاستیکهای فرسوده به عنوان یک صنعت سودآور، اقدام به طراحی و تولید ماشین آلات مختلف

 

* بازیافت مکانیکی لاستیک شامل:

 • جداکننده سیم های استیل از لاستیک
 • دستگاه برش الیاف
   
 •  دستگاه خردایش لاستیک
   
 • سرند لاستیک
   
 • جداساز مغناطیسی آهن
   
 • دستگاه پودر کننده لاستیک


  * سیستم های بازیافت شیمیایی لاستیک خرد شده جهت تبدیل لاستیک به روغن و گازوئیل (سیستم فوق پیشرفته بازیافت لاستیک با تکنولوژی پیرولیز امرایر آمریکا)